May 25, 2022, Wednesday, 144

Cmentarz Rumuński

Z Lidzbark.org

zapomniany cmentarz w lesie
Grób zbiorowy Niemców

Cmentarz zwany rumuńskim jest miejscem pochówku jeńców wojennych i wypędzonych Niemców z Wołynia. (de. Russen-Friedhof)

W latach 1914-1918 w pobliżu obecnego osiedla zwanego Zydlągiem między torami do Bisztynka a torowiskiem prowadzącym do Czerwonki istniał obóz jeniecki. Do jeńców należeli: Rosjanie, Brytyjczycy, Serbowie, Rumuni (stąd nazwa cmentarza) , Francuzi, Włosi, Belgowie. Oprócz nich znajdowali się tam też Niemcy przepędzeni z Wołynia. Nie wiemy jednak wiele na temat życia jeńców. Z opowiadań byłych mieszkańców Lidzbarka słyszy się jednak o strasznym głodzie i chorobach (teren ten jest dosyć mokry a bez zabudowań jest tam zimno). Pracowali w budowie drogi do Bartoszyc. Wielu jeńców zmarło. Zostali oni pochowani w pobliskim lesie. Rząd brytyjski zafundował dla upamiętnienia poległych tam Brytyjczyków krzyż. Jeńcy sami stworzyli piramidę - pomnik dla zmarłych.

Pomnik na cmentarzu

Niepotwierdzone źródła podają następujące liczby: Rosjan 2081, Rumunów 506, Brytyjczyków 49, Francuzów 43, Włochów 19, Serbów 8, Belgijczyków 45. Ilość pochowanych tam Niemców nie jest bliżej określona.

O restaurację i zachowanie tego miejsca zasłużył się przede wszystkim pan Sławomir Skowronek - nauczyciel (jak widzimy) prawdziwej i bardzo realnej historii.

Polożenie: Przy drodze wyjazdowej do Bartoszyc znajduje się kamień z krzyżem i wyrytą strzałką. Odbiegająca przed nim w prawo droga do Sarnowa prowadzi również do tego cmentarza. 400 metrów dalej odgałęzia się od tej drogi wąska ścieżka (prowadząca do lasu). To miejsce jest oznaczona podobnym kamieniem.

Linki[edytuj]

O Cmentarzu Rumuńskim po niemiecku

Informacje Gminy Lidzbark na jego temat